Adventní Olomouc, Muzeum historických kočárů

Bontour - Vánoční trhy Olomouc

Navštívíme adventní trhy v historické Olomouci a vydáme se do unikátního Muzea historických kočárů, jednoho z největších v Evropě, v Čechách pod Kosířem.

Ne 10. 12. 2017 (od 300 Kč)

Objednat si

Adventní Olomouc

Vánoční trhy se každoročně konají na Horním náměstí. Můžete zde zakoupit mnoho řemeslných výrobků a chutnat nějaké ty dobroty. Vše je doprovázeno bohatým kulturním programem.

Olomouc je známá svými historickými památkami, její historické jádro je městskou památkovou rezervací. Olomouc byla ve středověku centrem Moravy, do třicetileté války třetím největším městem zemí České koruny (po Praze a Vratislavi) a největším městem na Moravě. Dnes je sídlem arcibiskupství a metropolity moravské církevní provincie. Pro svou atmosféru a historické pamětihodnosti je Olomouc vyhledávaným střediskem mezinárodních konferencí a festivalů.

Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem

Zdejší Muzeum kočárů patří k největším ve střední Evropě, protože mimo historických vozů obsahuje také detaily typu postrojů, luceren a nachází se zde archiv dokumentů, tiskovin a plánů. Expozici vytvořil restaurátor Václav Obr, který se restaurování a opravě kočárů věnuje už 15 let. Unikátní sbírka čítá na 38 kočárů z let 1750 až 1920. Kočáry pocházejí z Čech i zahraničí, kde většinou ležely zapomenuty ve stodolách a na statcích.
Kromě kočárů mezi kterými nechybí takové skvosty jako arcibiskupský, který účinkoval ve filmu o císařovně Sissi, jsou zde k vidění i různé saně a sáňky a spousta kočárových doplňků. Nejvzácnějším exponátem muzea je kočár Zlatá karosa vyrobený ve Francii v roce 1750. Sbírka rovněž zahrnuje smuteční vozy.
Součástí prohlídky je i restaurátorská dílna – v ní můžete také porovnat rozdíl mezi kočárem, který přijel v dezolátním stavu a opraveným kočárem po zrestaurování. Účetní cena takového exponátu se pohybuje kolem pěti milionů za kus. Historickou hodnotu však nelze vyčíslit.
V obci Čechy pod Kosířem můžete navštívit další významná pamětihodná místa. V bezprostřední blízkosti muzea se nachází:

  •     hasičské muzeum
  •     zámek s rozlehlým zámeckým parkem 
  •     hanácká hora Kosíř s nově otevřenou rozhlednou – místo tajuplných příběhů

 

Program

Odjezd v 9.00 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo)
Návrat do Brna okolo 19.00.

Termín:

10. 12. 2017 (neděle)

Cena:

320 Kč

300 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje: dopravu a průvodce