Čachtický hrad a Mohyla Milana Rastislava Štefánika v Bradle

Bontour - Čachtický hrad

Vydáme se za slavnou Čachtickou paní – hraběnkou Alžbetou Báthoryovou. Dále budeme obdivovat mohutnou Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika s nádherným výhledem do okolí.

Odjetý zájezd. Prohlédněte si aktuální zájezdy.

Čachtický hrad – sídlo hraběnky Alžběty Báthoryové

Čachtický hrad stojí v okrese Nové Mesto nad Váhom poblíž stejnojmenné obce Čachtice v Malých Karpatech. Nachází se na vápencovém kopci ve výšce 375 m n. m. a tvoří tak nepřehlédnutelnou dominantu.
Hrad vznikl ve 13. století jako strážní hrad, který měl chránit západní hranici Uherska. Brzo poté ho dobýval a silně poškodil český král Přemysl Otakar II. V 17. století začal ztrácet na významu jako ochranný hraniční hrad a začal upadat a pustnout.
Ke hradu patřil také čachtický zámek (hlavní sídlo Alžběty Báthoryové), který se nacházel přímo ve městečku. Pověsti říkají, že ze sklepení vedly zámecké chodby až na hrad a naopak. Chodby však byly údajně zasypány a nikdo se tedy nedozví, jestli byly skutečností a nebo pouze pověstí.
Hrad proslul především díky Alžbětě Báthoryové, uherské šlechtičně přezdívané Čachtická paní, která byla pověstná tím, že se na hradě koupala v krvi dívek, aby si uchovala svou krásu co nejdéle. Roku 1611 byla odsouzena k doživotnímu žaláři. Zemřela o 4 roky později (21. srpna 1614) ve věku 54 let.
V roce 1981 se zde natáčela komedie Oldřicha Lipského Tajemství hradu v Karpatech. Na památku je zde umístěna pamětní deska.

Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika v Bradle

Mohyla se nachází na vrchu Bradlo dominující krajině svojí nadmořskou výškou 543 metrů, nad silnicí mezi městem Brezová pod Bradlom a Košariskami v katastrálním území obce Priepasné.
Generál Štefánik tragicky zahynul 4. května 1919 při letecké havárii a o týden později ho pohřbili spolu s italskou posádkou jeho letadla poblíž jeho rodných Košarisek na Bradle. Pět let po jeho smrti byl položen základní kámen památníku navrženého architektem Dušanem Jurkovičem. Mohyla byla dokončena v září 1928.
Charakteristická bíle se skvoucí terasovitá stavba představuje typickou čistotu architektonického projevu Dušana Jurkoviče. Celá stavba je postavená z travertinových bloků. Z celého pomníku je krásný výhled do kopanického kraje. Celá mohyla byla restaurována v letech 1995-96, kdy byla do té doby chátrající Národní kulturní památka opravena do stavu, který si její význam nepochybně zasluhuje. Po čelních a bočních schodištích se dá vyjít až k samotnému hrobu velikána našich národních dějin, kde jsou na náhrobku v pořadí jih-východ-sever-západ umístěné tyto čtyři nápisy:

  1. čs. minister a generál dr. Milan R. Štefánik 21. júla 1880 4. mája 1919
  2. Zahynul pádom lietadla dňa 4. mája 1919 pri Bratislave
  3. S ním kráľ. taliansky serg. U. Merlino a sol. G. Aggiunti
  4. Veľkému synovi oslobodený národ československý

 

Program

Odjezd v 7.00 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
Návrat do Brna okolo 20.00.

Termín:

3. 9. 2017 (neděle)

Cena:

490 Kč

470 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje: dopravu a průvodce.