Přeskočit na obsah

Litomyšl, Častolovice, Opočno

Litomyšl - Bontour

Navštívíme Zámek Litomyšl, nejvýznamnější renesanční památku u nás. Prohlédneme si i další památky – nádherné zámky Častolovice a Opočno a rodný domek F.L.Věka.

Odjetý zájezd. Prohlédněte si naše aktuální zájezdy.

Program

  • Odjezd v 7.30 ráno z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Příjezd zpět do Brna kolem  20.00.

Cena

  • 520 Kč dospělí,
  • 490 Kč děti a senioři.

Cena zahrnuje: dopravu luxusním autobusem a služby průvodce.

Litomyšl

Při procházce městem si prohlédneme zámek, Smetanovo náměstí a Smetanův dům.

Zámek Litomyšl byl zapsán na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO a je nejvýznamnější renesanční památkou u nás. Punc výjimečnosti mu dodávají nádherné arkády podle italských předloh. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance a to včetně sgrafitové výzdoby fasád a štítů, která je unikátním uměleckým dílem, neboť její motivy se neopakují. Malby ve tvaru psaníček pokrývají všechny zdi zámku. Na zdech se dochovaly i rozměrné figurální scény s výjevy ze života císaře Konstantina, zhotovené stejnou technikou. Ve 13 sálech jsou k vidění sbírky empírového nábytku z počátku 19. století, obrazy z 18. století a sbírky míšeňského, vídeňského a berlínského porcelánu.

Litomyšl - Bontour
Častolovice - Bontour

Zámek Častolovice

Počátky šlechtického sídla v místech dnešního zámku sahají do období kolem poloviny 13. století. Zámek je dnes uzavřenou stavbou kolem téměř čtvercového nádvoří, v jehož středu stojí barokní kašna s rodovými emblémy rodu Šternberků a plastikami ryb. Jedná se o stavbu o dvou patrech v levém a třech patrech v pravém křídle. Během vlády Šternberků prodělal zámek několik úprav. V polovině 19. století nechal Jaroslav ze Šternberka budovu kompletně přestavět v tehdy oblíbeném neogotickém slohu. Po roce 1910 za Leopolda Alberta však proběhla další přestavba, jejímž cílem bylo zámku vrátit původní renesanční podobu. V tomto období byla také nad vchod do zámku přistavěna polygonální dvoustupňová věž. Také východní křídlo bylo zvýšeno o jedno patro.
V interiérech zámku se nacházejí cenná umělecká díla renesance, baroka, rokoka, empíru a biedermaieru. Nejvýznamnější a nejhodnotnější součástí interiéru jsou zachovalé pozdně renesanční kazetové stropy, datované kolem roku 1600, které se nacházejí ve čtyřech místnostech západního křídla.

Zámek Opočno

Na srázu nad Zlatým potokem pod Orlickými horami stál nejprve gotický hrad, který byl v druhé polovině přestavěn na renesanční zámek. Hlavní budova zámku se skládá ze tří podlaží arkádových lodžií a ty jsou otevřené do nádvoří ve tvaru obdélníku. Zámek Opočno vás ohromí až neskutečně bohatou vybaveností historických interiérů. Josef II. Colloredo-Mansfeld tady shromažďoval africké a americké předměty, evropské a asijské zbraně či trofeje. Nechybí spousta obrazů a knihovna s přibližně 12 000 svazky. V interiéru zdobí schodiště zbraně a obrazy a najdete zde kapli sv. Anny. Vznikla na začátku 18. století během přestavby zámku a prostupuje dvě patra.
Kolem zámku Opočno se rozprostírá anglický park, kde nechybí vodopády a stavby v romantickém duchu jako koupadlo, čínský pavilon, mostky, uměle vyrobené orlí hnízdo a další menší stavby. Roste zde i řada bylin a exotických dřevin. Na park navazuje obora, kde se chovají daňci a mufloni.

Zámek Opočno - Bontour
Rodný dům F. L. Věka - Bontour

Rodný dům F. L. Věka v Dobrušce

Zastavíme se i V Dobrušce, kde se nachází muzeum v rodném domě F. L. Věka. Obytná světnička připomíná bydlení lidí na počátku 19. století. Uvidíte v ní dobový ručně malovaný nábytek, obrázky malované na skle, kolovrátek, loučník a spoustu dalších dnes již nepoužívaných předmětů. Na světničku navazuje kupecký krám, ve kterém se seznámíte se sortimentem tehdy prodávaného zboží. Většinou to jsou potřeby pro domácnost a hospodářství, takže se dozvíte, co to je drclák, šráček či trdlo, uvidíte různé nádoby, formy i zemědělské nástroje. Dominantou krámku však jsou dřevěné držáky na váhy v podobě dvou mořských panen, které skutečně pocházejí z Věkova majetku a byly použity i při natáčení televizního seriálu F. L. Věk. Další část expozice je situována do bývalé černé kuchyně, kterou prozrazuje kotel na ohřívání vody a různé nádoby. Zde stojí za pozornost včelí úl, tzv. klát, vyřezaný z jednoho kusu dřeva.