Litomyšl, Častolovice, Opočno

Litomyšl - Bontour

Navštívíme Zámek Litomyšl – nejvýznamnější renesanční památku u nás, zapsanou v seznamu UNESCO. Prohlédneme si i další památky – nádherné zámky Častolovice a Opočno.

Odjetý zájezd. Prohlédněte si aktuální zájezdy.

Zámek Litomyšl

Tento zámek byl zapsán na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO a je nejvýznamnější renesanční památkou u nás. Punc výjimečnosti mu dodávají nádherné arkády podle italských předloh. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance a to včetně sgrafitové výzdoby fasád a štítů, která je unikátním uměleckým dílem, neboť její motivy se neopakují. Malby ve tvaru psaníček pokrývají všechny zdi zámku. Na zdech se dochovaly i rozměrné figurální scény s výjevy ze života císaře Konstantina, zhotovené stejnou technikou.
Ve 13 sálech jsou k vidění sbírky empírového nábytku z počátku 19. století, obrazy z 18. století a sbírky míšeňského, vídeňského a berlínského porcelánu. V prvním patře se můžou návštěvníci těšit na prohlídku zámeckého divadla.

Zámek Častolovice

Počátky šlechtického sídla v místech dnešního zámku sahají do období kolem poloviny 13. století. Zámek je dnes uzavřenou stavbou kolem téměř čtvercového nádvoří, v jehož středu stojí barokní kašna s rodovými emblémy rodu Šternberků a plastikami ryb. Dnes se jedná o stavbu o dvou patrech v levém a třech patrech v pravém křídle. Během vlády Šternberku prodělal zámek několik úprav. V polovině 19. století nechal Jaroslav ze Šternberka budovu kompletně přestavět v tehdy oblíbeném neogotickém slohu. Po roce 1910 za Leopolda Alberta však proběhla další přestavba, jejímž cílem bylo zámku vrátit původní renesanční podobu. V tomto období byla také nad vchod do zámku přistavěna polygonální dvoustupňová věž. Také východní křídlo bylo zvýšeno o jedno patro.
V interiérech zámku se nacházejí cenná umělecká díla renesance, baroka, rokoka, empíru a biedermaieru. Nejvýznamnější a nejhodnotnější součástí interiéru jsou zachovalé pozdně renesanční kazetové stropy, datované kolem roku 1600, které se nacházejí ve čtyřech místnostech západního křídla.

Zámek Opočno

Na srázu nad Zlatým potokem pod Orlickými horami stál nejprve gotický hrad, který byl v druhé polovině přestavěn na renesanční zámek. Hlavní budova zámku se skládá ze tří podlaží arkádových lodžií a ty jsou otevřené do nádvoří ve tvaru obdélníku. Zámek Opočno vás ohromí až neskutečně bohatou vybaveností historických interiérů. Josef II. Colloredo-Mansfeld tady shromažďoval africké a americké předměty, evropské a asijské zbraně či trofeje. Nechybí spousta obrazů a knihovna s přibližně 12 000 svazky. V interiéru zdobí schodiště zbraně a obrazy a najdete zde kapli sv. Anny. Vznikla na začátku 18. století během přestavby zámku a prostupuje dvě patra.
Kolem zámku Opočno se rozprostírá anglický park, kde nechybí vodopády a stavby v romantickém duchu jako koupadlo, čínský pavilon, mostky, uměle vyrobené orlí hnízdo a další menší stavby. Roste zde i řada bylin a exotických dřevin. Na park navazuje obora, kde se chovají daňci a mufloni.

 

Program

Odjezd v 7.30 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo)
Příjezd do Brna okolo 20.00.

Termín:

16. 9. 2017 (sobota)

Cena:

450 Kč

420 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje: dopravu a průvodce