Ostřihom, Višegrád a Szentendre

V Maďarsku je kromě Budapešti k vidění i spousta dalších zajimavostí. Proto se tentokrát vydáme do severního Maďarska do historických měst Ostřihomi, Višegrádu a Szentendre.

Tento zájezd už se odjel. Nejnovější zájezdy naleznete ZDE.

Ostřihom

Ostřihom je z historického pohledu jedním z nejdůležitějších maďarských měst. Narodil se zde první maďarský král, Sv. Štěpán, a od 10. do 13. století byla Ostřihom hlavním městem. Dnes je to krásné město s několika zajímavostmi, kde se rozhodně dá strávit příjemný den.

Symbolem města je bezesporu katedrála, která je s rozměry 117 x 47 m a výškou 72 m největší v Maďarsku. Katedrála stojí na Vár-hegy, Hradním vrchu, na kterém stála již v 1. století římská osada Slova Mansio. Z hradeb je pěkný výhled na Dunaj, celé město i protější Štúrovo.

Višegrád

Malebně položené městečko, vklíněné mezi relativně strmé vršky a mohutný oblouk řeky Dunaje. I díky této poloze je někdejší královské sídlo nejčastěji navštěvovanou kulturní památkou v zemi. Hrad začal stavět uherský král Béla IV. ve 13. století jako obranu proti nájezdům Mongolů. Má tři části: nejvýše stojí horní hrad (citadela), pod ním královský palác a Šalamounova věž.

Největší zásluhy o jeho dnešní krásu má král Matyáš Korvín, který nechal vybudovat honosnou pozdně gotickou rezidenci s prvky renesanční architektury. Ve své době byla jednou z nejpřepychovějších v Evropě a po nákladné rekonstrukci si i my můžeme částečně představit, jak vypadal dvorský životní styl 15. století.

Szentendre

Nedaleko hlavního města Budapeště, na pravém břehu Malého Dunaje, se nachází krásné místo s unikátní atmosférou – městečko Szentendre. Křivolaké ulice, sedm kostelních věží, malebné různobarevné domky, úzké slepé uličky, typická a velmi nápadná středomořská atmosféra, velké množství muzeí – to vše činí toto podunajské městečko nejnavštěvovanějším turistickým cílem dunajského ohybu.

Výletní místo obyvatel Budapešti leží necelých dvacet kilometrů od ní. Název vznikl od jména Svatý Ondřej (Szent Endre). Szentendre je město, jehož vzhled se od 18. století skoro nezměnil. Dnes je to centrum turistického ruchu zejména pro řadu podivuhodných památek, barokních staveb a historicky přitažlivých budov.

 

Program:

Odjezd v 6.00 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).

Návrat do Brna okolo 22.00 až 23.00.

Termín:

6. 5. 2017 (sobota)

Cena:

800 Kč dospělí

770 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje dopravu a průvodce