Osvětim a solné doly ve Věličce

Solné doly Wieliczka - Bontour

Místo se smutnou historií, které by nemělo být zapomenuto, a jedny z nejstarších solných dolů na světě zvou na zajímavý poznávací výlet do Polska.

Odjetý zájezd. Prohlédněte si aktuální zájezdy.

Osvětim (Auschwitz) 
Osvětim (německy Auschwitz), která byla největším nacistickým koncentračním a vyhlazovacím táborem, byla založena na Himmlerův rozkaz z 27. dubna 1940 v blízkosti polského městečka Oświęcim. První vězňové – především Poláci věznění z politických důvodů – sem byli zavlečeni v červnu 1940 a byli využíváni k otrocké práci. V březnu 1941 zde již bylo registrováno více než 10 tisíc vězňů. Osvětimský tábor byl známý pro svou tvrdost. Neblaze proslulý byl především blok 11 (tzv. bunkr), kde byli vězňové trestáni tím nejkrutějším způsobem. Před ním stála tzv. černá zeď, u níž se konaly časté popravy. Nápis Arbeit macht frei!, který byl umístěn nad hlavní bránou osvětimského kmenového tábora, tak byl pouhým cynickým výsměchem. Symbolem bezohledného využívání vězňů se staly lékařské pokusy prováděné na vězních nacistickými lékaři, např. neblaze proslulým Josefem Mengelem.

Královské solné doly Wieliczka

Návštívíme královské solné doly, které jsou ojedinělou památkou UNESCO a patří vůbec k nejstarším solným dolům na světě. Těžba zde probíhala od 13. století a to nepřetržitě asi 900 let.

Unikátní prostory solných doků se nachází 100 až 120 m pod zemí. Někdy bývají nazývány polskou solnou katedrálou. Klenuté síně, kaplička, vodní jezero dělají toto místo jedním z nejatraktivnějších podzemních návštěv svého druhu.

Návštěva tohoto úžasného místa by neměla uniknout nikomu, kdo má nějaký vztah k dějinám. Každý, kdo viděl scény z filmového Pána prstenů, si asi pamatuje na nádherné trpasličí doly v Morii. Obrovské sály vysekané v kameni, nekonečné chodby stovky metrů pod zemským povrchem i sluje plné podivné důlní techniky – to všechno dokázalo očarovat miliony filmových diváků. Je obrovská škoda, že jen málokdo ví o existenci podobných podzemních prostor jen kousek od našich hranic. Důl sahá do hloubky 327 metrů a celková délka jeho chodeb přesahuje 300 kilometrů. Návštěvníci se samozřejmě mohou dostat jen do minima oblastí, přesto je tříapůlkilometrová turistická trasa úžasným zážitkem. Chodby jsou vykopané v šedé kamenné soli – ta připomíná spíše mramor než očekávané krystalové struktury. Velká část dolu je věnována historii těžby soli, ale další části slouží jako koncertní sály, restaurace, a dokonce se zde dá uspořádat i svatba.

Program

Odjezd z Brna v 5.30 od Bohémy (Janáčkovo divadlo)
Dopoledne nás čeká prohlídka v Osvětimi.
Odpoledne odlehčíme prohlídkou unikátních solných dolů.
Návrat v nočních hodinách.

Termín:

26. 6. 2017 (pondělí)

Cena:

830 Kč dospělí
700 Kč děti a důchodci

Cena zahrnuje: dopravu, služby průvodce a pojištění

Osvětim – cena za zahr. průvodce 150 Kč/os.

Vělička – vstup 590 Kč dospělí, děti a studenti do 26 let s indexem 460 Kč