Pradědova galerie – Jiříkov, hrad Šternberk

Navštvíme unikátní Pradědovu galerii v Jiříkově s vyřezávanými plastikami zvířat a Betlémem v životní velikosti a gotický hrad Šternberk s dochovanou válcovitou věží a bohatou výbavou uměleckých předmětů dovezených z celé Evropy.

Tento zájezd už se odjel. Aktuální zájezdy naleznete ZDE.

Pradědova galerie – Jiříkov

Galerie se rozkládá se na rozloze čtyř hektarů. Během prohlídky můžete shlédnout 250 vyřezaných plastik zvířat a hlavně chloubu řezbáře Halouzky – betlém v životní velikosti, který již čítá 138 soch a váží 20 tun. Nechybí zde ani slon či velbloud v životní velikosti. Betlém byl rovněž vystaven u příležitosti světového kongresu betlémářů v Hradci Králové, kde byl oceněn titulem Největší betlém na světě.
Dominantou celé galerie je socha vládce jesenických hor – děda Praděda, která se tyčí do výše 10,4 m a váží okolo 15 tun. Po ní je také galerie pojmenována.
Za třetí unikát v galerii řezbář Halouzka považuje obří dřevěný obraz Děda Praděda a jeho říše, který původně stál v kamenné rozhledně na vrcholku Pradědu. Ta byla i s obrazem zničena. Obraz je vyřezán ze čtyřiadvaceti lipových kmenů, měří 2,2 m x 5×5 m a naleznete ho v jedné ze zastřešených částí expozice.

Hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad ze 13. století. Založil jej Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. Původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce láká návštěvníky nevšední atmosférou. Okolí hradu tvoří zámecký lesopark vytvořený architektem rakouského původu Albertem Eschem.

Hradní interiéry překvapí návštěvníky svou velkorysostí a bohatou výbavou uměleckých předmětů, dovezených z celé Evropy, především pak umění 15. století. Výjimečně dochovaná  kolekce sbírek  Jana II. z Liechtensteinu tvoří z hradních interiérů výkladní skříň knížecí sběratelské vášně.

Program

Odjezd v 7.30 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
Návrat do Brna okolo 19.00.

Termín:

29. 4. 2017 (sobota)

Cena:

390 Kč

370 Kč děti a senioři

Cena zahrnuje dopravu a průvodce.