Přeskočit na obsah

Modrotisk Olešnice, hrnčířský jarmark Kunštát a zámek Kunštát

Navštívíme jednu z mála dochovaných původních dílen modrotisku na světě. A podíváme se i na hrnčířský jarmark do Kunštátu a na místní zámek.

Odjetý zájezd. Prohlédněte si naše aktuální zájezdy.

Program

  • Odjezd v 8.00 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Prohlídka dílny modrotisku.
  • Hrnčířský jarmark a zámek Kunštát.
  • Příjezd do Brna kolem 18.30.

Cena

  • 350 Kč dospělí,
  • 320 Kč děti a senioři.

Cena zahrnuje dopravu luxusním autobusem a průvodce.

Modrotisková dílna rodiny Danzingerů

Jedním z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna je modrotisk. Činnost modrotiskové dílny v Olešnici na Moravě se datuje již od roku 1816. Strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, proto je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou. Od roku 1849 se provádí stále stejná technologie výroby – používají se původní dřevěné ruční formy, následně je vše zbarveno v barvě indigo. Tajemství barvířství rodiny Danzingerů sahá až do 16. století. Prohlédnout si zde můžete poslední původní dílnu v České republice, a to s výkladem a ukázkou výroby. Součástí expozice je prodejna s kompletním sortimentem výrobků firmy. Z modrotisku je vyráběno více než 90 druhů výrobků a cca 100 vzorů metráže včetně fjertochů. Návštěvníci si mohou výrobu modrotisku sami vyzkoušet. Novinkou jsou „barevné tisky“ v odstínech červená, žlutá a zelená. Neméně důležitou součástí mimo dnes již tradičního výrobního programu, je realizace originálních dárkových i komerčních výrobků z modrotisku pro firmy. Vstup kolem 100 Kč.

Hrnčířský jarmark Kunštát

Hrnčířství patří k městečku Kunštát od nepaměti, jarmark tedy není uměle vytvořenou tradicí. Městečko bylo založeno ve 13. století a zdejší hrnčířství není o mnoho mladší. Podmínky pro rozvoj hliněných výrobků zde byly mimořádně příznivé. V okolí byl dostatek tvárné hlíny, a tak se v Kunštátě vyrábělo první nádobí pro denní potřebu. Když pak ve městě bylo asi deset hrnčířských mistrů, sdružili se s dovolením vrchnosti v cech neboli bratrstvo. V roce 1993 se město Kunštát stalo pořadatelem prvního Hrnčířského jarmarku. Byl jednodenní a představilo se zde kolem 20 prodejců keramiky a jiného řemeslného zboží z nejbližšího okolí. O rok později jarmark začínal již v pátek s účastí 45 prodejců a od roku 1995 Kunštát žije jarmarkem od pátku do neděle. Je zde přibližně 150 prodejců z celé ČR a nyní již i ze zahraničí. Jejich zboží si průměrně prohlédne na 16 tisíc návštěvníků.

Zámek Kunštát – prohlídka

Jeden z nejstarších moravských hradů z poloviny 13. století je spojen s rodem pánů z Kunštátu. Současná podoba zámku je výsledkem přestaveb v polovině 16. století a dále v letech 1678–1680. Zámek se pyšní vykládanými parketami, které jsou nejstarší ve střední Evropě. I průvodci po nich smějí šlapat jen v papučích. Při prohlídkách navštívíte reprezentační prostory jižního hraběcího křídla zámku s původním mobiliářem, dále rytířský sál, obrovskou Květnou zahradu s altánem a bazénem s figurou nymfy. V těsném sousedství zámku se nechází psí hřbitov, který je nejstarším hřbitovem svého druhu v Evropě. Vstup 170 Kč dospělí, 140 Kč senioři a mládež, 70 Kč děti.

Zámek Kunštát - Bontour