Objevte s snámi fascinující stavbu světoznámého architekta Santiniho na Zelené hoře. Navštívíme také tradiční Masopust na Veselém Kopci. Jedná se o památky UNESCO.
So 8. 2. 2025 (od 470 Kč)
Program
- Odjezd v 8.30 ráno z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
- Prohlídka kostela na Zelené hoře.
- Přejezd na Veselý Kopec.
- Masopust na Veselém Kopci.
- Příjezd zpět do Brna kolem 19.00.
Cena
- 500 Kč dospělí,
- 470 Kč děti a senioři.
Cena zahrnuje: dopravu luxusním autobusem a služby průvodce.
Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou
Kostel sv. Jana Nepomuckého je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem světoznámého architekta J. B. Santiniho Aichla. Smyslem stavby, kterou financoval zdejší cisterciácký klášter, bylo především oslavit Jana Nepomuckého, jako mocného patrona a světce, jehož blahořečení a svatořečení spadá právě do doby založení kostela. Samotný kostel je protkán symbolikou číslovky pět, která vychází z legendy o Janu Nepomuckém. Tak například půdorys kostela je ve tvaru pěticípé hvězdy, kostel má pět východů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů. Jedná se o symboliku pěti ran Kristových, ale také pěti písmen v latinském slově „tacui“ (mlčel jsem) a především pěti hvězd ve svatozáři mučedníka, které se podle stejné legendy objevily ve Vltavě. Vstupné přibližně 160/100 Kč.
Masopust na Veselém Kopci
V sobotu 8.února se v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční první program roku 2025. Můžete zhlédnout tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.Tradiční masopustní obchůzku na Veselém Kopci předvedou obyvatelé z Vortové. Průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko. Zblízka uvidíte všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Během obchůzky se však musíte připravit i na jejich žerty, ke kterým od pradávna patří např. pomazání obličeje zvláštním mazadlem. V 15.00 hodin se masky shromáždí k závěrečnému obřadu, přednesou masopustní testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Maska kobyly pak bude obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.
Po celý den můžete nahlédnout do zpřístupněných objektů, které budou otevřeny do 16.00 hodin, nebo si zakoupit upomínkové předměty a tiskoviny.
Vstupné: dospělí 180 Kč, studenti 15–26 let a senioři nad 65 let 160 Kč