Po stopách největšího českého architekta. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře, Klášterní komplex Želiv a Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.
Odjetý zájezd. Prohlédněte si naše aktuální zájezdy.
Program
- Odjezd v 7.30 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
- Prohlídka katedrály v Sedlci u Kutné Hory.
- Prohlídka kláštera Želiv.
- Prohlídka zámku Karlova Koruna.
- Příjezd zpět do Brna okolo 20.00.
Cena
- 700 Kč dospělí,
- 670 Kč děti a senioři.
Cena zahrnuje: dopravu luxusním autobusem a služby průvodce.
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory je unikátní památkou UNESCO. Katedrála je konventním chrámem bývalého nejstaršího cisterciáckého opatství v Čechách, založeného roku 1142. Spolu se sedleckou kostnicí tvoří tento chrám ucelený komplex nejstarší části Kutné Hory. Katedrála byla vystavěna mezi lety 1290–1320 a kombinuje severofrancouzskou gotickou katedrální architekturu s německými prvky. Po husitském vpádu v 15. století zůstala katedrála v ruinách, přesto působila natolik monumentálně, že získala v roce 1681 označení SPLENDISSIMA BASILICA – nejskvostnější bazilika. Na přelomu 17. a 18. století byla katedrála řádem cisterciáků opravena v barokně-gotickém stylu Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Ten do stavby vetkl světově unikátní samonosné stavební prvky – klenbu zvanou „česká placka“ a točité schodiště. Po zrušení Sedleckého kláštera Josefem II. a etablování tabákové továrny v jeho bývalých budovách začala katedrála sloužit jako římskokatolický farní kostel. Vstupné 220/150 Kč.
Klášter Želiv
Klášter byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou. Po velikém požáru v r. 1712 byl klášter s kostelem obnoven ve slohu barokní gotiky Janem Blažejem Santinim. V době josefinských reforem se klášter zachránil před zrušením. Vstupné 190/140 Kč.
Zámek Karlova Koruna
Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou si nechal postavit jako své letní reprezentační sídlo v letech 1721-1723 hrabě František Ferdinand Kinský. Zámek je považován za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Nezvyklé jméno propůjčil reprezentačnímu sídlu Santini-Aichel a stavbu pak vedl další ze známých stavitelů vrcholného baroka F. M. Kaňka. V prostorách zámku je interiérová expozice seznamující s dějinami rodu Kinských v portrétech a chovem koní Kinských – chlumeckých plaváků. Vstupné 190/150 Kč.
Jan Blažej Santini-Aichel
Snad žádná umělecká činnost se nezapsala do podoby českých zemí tak hluboce jako barokní stavitelství. Santini byl největší český architekt všech dob. Výrazně překročil horizont své doby. Svoji tělesnou nedostatečnost dokázal využít k tomu, aby se dotkl hvězd. Byl známý svým heslem „nic není nemožné“. Narodil se jako prvorozený syn do rodiny kamenického mistra. Jeho otec pracoval na katedrále sv. Víta. Jan nebyl zdravý – špatně chodil, byl hrbatý a malý. V rukou neměl žádnou sílu a neunesl ani kamenické kladivo. Ale už od počátku byl hotovým mistrem.