Přeskočit na obsah

Slovanská epopej v Moravském Krumlově

Slovanská epopej - Bontour

Jedinečná možnost spatřit slavnou Slovanskou epopej, dočasně umístěnou v Moravském Krumlově. Navštívíme i jeden z nejmalebnějších moravských zámků Mikulov a hrobku rodiny Dietrichsteinů.

Odjetý zájezd. Prohlédněte si naše aktuální zájezdy.

Program

  • Odjezd v 8.30 ráno z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Příjezd zpět do Brna kolem 18.30.

Cena

  • 380 Kč dospělí,
  • 360 Kč děti a senioři.

Cena zahrnuje: dopravu luxusním autobusem a služby průvodce.

Slovanská epopej

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021–26 vrací na zámek Moravský Krumlov. Polovinu pláten věnoval Alfons Mucha českému národu – jeho historii, náboženství a kultuře a druhou polovinu zasvětil Slovanům a všeslovanským výjevům. Restaurátoři i kurátoři připravovali výstavu tak, aby na sebe jednotlivá plátna navazovala. Celý prostor dvorany je navíc zastíněn, aby ostré sluneční paprsky pronikající střechou malby neponičily. Obrazy o rozměrech několika metrů je lepší si prohlížet jako jednotnou plochu, ze které po čase jednotlivé výjevy vyvstávají. Cyklus obrazů maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let. Sedm největších pláten měří 8,1 × 6,1 metru. Alfons Mucha také uměl bravurně využít hry světla a odstínů barev, které člověk na první pohled nemusí vnímat.

Zámek Mikulov - Bontour

Zámek Mikulov

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice „Od gotiky po empír“, expozice „Víno napříč staletími“, obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud. Někdejší liechtensteinský a později dietrichsteinský zámek, stojící na výrazném skalním útesu, tvoří již několik století nepřehlédnutelnou dominantu Mikulova. Původně zeměpanský hrad byl Přemyslem Otakarem II. v roce 1249 udělen Liechtensteinům. Ty na konci 16. století vystřídali Dietrichsteinové. V roce 1945 při ústupu německé armády zámek do základů vyhořel, avšak díky péči Spolku pro obnovu mikulovského zámku byl v 50. letech nákladně opraven.

Dietrichsteinská hrobka

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku, v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.