Přeskočit na obsah

Zámek Rájec nad Svitavou, Vírská přehrada, Bystřice nad Pernštejnem – zábavní park EDEN

Zámek Rájec nad Svitavou - Bontour

Prohlédneme si architektonický skvost Moravy – zámek Rájec nad Svitavou. Navštívíme Vírskou přehradu a poznávací a zábavní park EDEN v Bystřici nad Pernštejnem.

Odjetý zájezd. Prohlédněte si naše aktuální zájezdy.

Program

  • Odjezd v 7.15  z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Rájec nad Svitavou – prohlídka zámku.
  • Zastávka na Vírské přehradě.
  • Oběd.
  • Bystřice nad Pernštejnem – návštěva zábavního parku Eden.
  • Příjezd zpět do Brna kolem 19.00.

Cena

  • 430 Kč dospělí,
  • 410 Kč děti a senioři.

Cena zahrnuje dopravu luxusním autobusem a služby průvodce.

Zámek Rájec nad Svitavou

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Vstupné 140 Kč senioři.

Zámek Rájec nad Svitavou - Bontour

Vírská přehrada

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu. Pitnou vodou je díky Vírské přehradě zásobováno Novoměstsko, Bystřicko a část Žďárska, v poslední době i Brno. Bohužel díky tomu je tato krásná lokalita nepřístupná rekreaci i rybolovu a pro její okolí platí vyhláška I. pásma hygienické ochrany. Nicméně po levém břehu byla vybudována asfaltová cesta, která slouží jako cyklistická stezka do Dalečína.

Bystřice n. Pernštejnem – zábavní a poznávací park EDEN

Z dříve chátrajícího statku Mitrovských v Bystřici nad Pernštejnem vyrostlo nové ekologické centrum, které je rájem interaktivní zábavy a poznání pro celou rodinu. Jen v Edenu zažijete poutavou cestu časem na lince minulost – přítomnost – budoucnost. Vše si přitom můžete osahat a vyzkoušet. V Horácké vesnici poznáte život našich předků a vyzkoušíte si nejrůznější lidová řemesla – staňte se na chvíli tkalcem, hrnčířem nebo truhlářem. Každá ze sedmi chaloupek je zasvěcená jednomu z tradičních řemesel. Navštívit tedy můžete tkalce, babky kořenářky, včelaře, hrnčíře a mlynáře a aktivně se můžete zapojit do jejich života. Ve mlýně můžete ochutnat pečené buchty a na dvorku nahlédnout do babiččiny zahrádky s domácím zvířectvem. Expozice Panský dvůr nabízí nahlédnutí do stolárny, kovárny, zelené lékárny, pivovaru a na interaktivní expozici Půda, kde zapojíte všechny smysly a zábavnými prvky se dozvíte vše o tradičním využití zemědělské půdy a všeho s půdou související. Ukázky ze života a práce obyčejných lidí na Vysočině pak doplňuje Panské bydlení, které vám nabídne pohled do života šlechty. Klasický obrázek minulosti dokresluje i zvířecí farma, kde se děti seznámí se zvířátky. Je zde dokonce i jezdecký areál. Na farmě můžete zakoupit třeba domácí vejce a po akčním výletu si pak doma můžete dopřát tu nejlepší omeletu. Nejdřív se ale vydejte na projížďku na koních, ať už po jízdárně nebo za krásami Vysočiny v okolí centra. Na farmě se budou dětem líbit oslíci, které se podařilo zachránit ze Slovenska. Vstup 100 Kč pro seniory.

Dále navštívíme Muzeum miniatur. Kolem potůčku postupně vzniká kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. Miniatury neodráží dnešní stav památek, ale období největšího rozkvětu ve 14. a 15. století. Kromě hradu Čepička u Tišnova můžete spatřit klášter Porta Coeli, hrad Skály, Zubštejn, hrad Pernštejn, Dalečín, Aueršperk, Pyšolec, Trmačov, Kunštát atd. Miniatura Pernštejna měří v nejdelší části okolo sedmi metrů. Do roku 2022 by měly přibýt další miniatury – klášter v Doubravníku a osada Havírna. Objevit by se zde měla i socha Viléma II. z Pernštejna, od jehož úmrtí uplynulo v roce 2021 rovných 500 let. Koncept bystřického parku miniatur je výjimečný v tom, že modely nejsou vyrobeny z plastu a nachází se ve volné krajině. Středověké památky park přibližuje v době jejich rozkvětu ve 14. a 15. století. Jejich současnou podobu pak návštěvnici vidí na fotografii na doprovodné tabulce nebo při výletech v okolí. Repliky začal tvořit před třemi lety modelář Zdeněk Brachtl. Zaujal ho pozemek, který připomíná řeku Svratku u Jimramova na Žďársku. Jednotlivé terénní vlny se dají využít jako kontrastní návrší pro stavby hradů, některé jsou až deset metrů dlouhé. Modely v měřítku 1:50 zpevňuje autor železem. Vstup zdarma.

Prohlédneme si i Muzeum veteránů. Na 30 historických osobních veteránů, 5 nákladních a desítky motocyklů, jízdních kol a šlapacích autíček doplněný „starými krámy“ všeho druhu, včetně hraček a modýlků automobilů uvidíte v bývalém lihovaru v Bystřici nad Pernštejnem. Expozici hlídá Márty, což je vlastně figurína podle skutečné osobnosti ve světě veteránů. Kdo někdy byl na nějakém srazu veteránů, určitě si Mártyho všiml, je nepřehlédnutelný. Mlčenlivý motorkář sleduje přicházející návštěvníky. Kromě již zmíněných motocyklů lze v muzejních prostorách najít i čtyřkolová dobová vozidla. Muzeum se zaměřuje na značku Tatra. Ale nemají zde jen „tatrovky“, ale také dětská autíčka, jízdní kola – jedno z nich je v dobovém prospektu uváděno jako „supr štrapácké jízdní kolo značky Tatra“, lyže, šicí stroj, brusle, žehličku, sedací vanu a další věci. Kromě toho najdete v expozici hasičský i pohřební vůz. Vstup 50 Kč.

Bystřice nad Pernštejnem - Bontour
Horácká vesnice – Bontour
Muzeum miniatur - Bontour
Muzeum veteránů - Bontour